Od grudnia 2019 roku działa w Sejmie Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Przygotował już wstępnie trzy projekty ustaw związane z tematyką, którą się zajmuje.

Marihuana na własny użytek legalna?

Jedną z propozycji zmian prawnych, którymi zajął się zespół jest dyskutowana już od dłuższego czasu depenalizacja posiadania niewielkiej ilości marihuany na własny użytek. Chodzi o to, by każda osoba miała prawo posiadać jej niewielką ilość, nawet do kilku krzaków w domu. Posłowie wchodzący w skład zespołu chcieliby w takim przypadku zalegalizować uprawianie i palenie marihuany. Ale zespół pracuje także nad zmianami dotyczącymi marihuany medycznej. Jego przewodnicząca, Beata Maciejewska z klubu Lewicy mówi, że chce, by była ona bardziej przystępna cenowo, a także by wprowadzone zostały zmiany w prawie, które pozwolą lepiej rozwijać się przemysłowi konopnemu.

Wszystkie te pomysły składają się na cały pakiet ustaw konopnych, którego zarys został przedstawiony na posiedzeniu zespołu w listopadzie 2020 roku.

Kampania „Marihuana działa”

Maciejewska, posłanka z Gdańska, uruchomiła niedawno w mediach społecznościowych kampanię pod hasłem „Marihuana działa”. W jej ramach przekonuje między innymi o tym, że jest to używka znacznie mniej szkodliwa od alkoholu, sprzedawanego powszechnie i dostępnego 24 godziny na dobę. Posłanka zwraca uwagę, że pakiet ustaw konopnych, który zaproponował jej zespół, ma duże znaczenie dla wielu grup społecznych, a także sektorów gospodarki. Uważa, że zmiany prawa wpłynęłyby pozytywnie na medycynę, politykę społeczną czy budżet państwa.

Legalizacja marihuany łączy ponad podziałami partyjnymi

Zespół ds. Legalizacji Marihuany jest coraz liczniejszy, bo dołączają do niego kolejni posłowie i posłanki. Obecnie liczy 19 osób. Kwestia legalizacji marihuany ponad politycznymi podziałami łączy posłów Lewicy oraz Konfederacji. Wśród członków zespołu 12 reprezentuje klub Lewicy, 4 Konfederacji, 2 Koalicji Obywatelskiej, a jest także jeden poseł niezrzeszony. Zespół zebrał się do tej pory na pięciu posiedzeniach.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *